Największy światowy miesięcznik społeczno-polityczny
NUMER BIEŻĄCY  ARCHIWUM   PRENUMERATA    BIBLIOTEKA   REDAKCJA    WYDAWNICTWO   KONTAKT
Spis treści numeru 03/133

marzec 2017

  LMD na portalu Facebook

Wybrane artykuły
Tylko na stronie www

DOKUMENTY

Europejska Konferencja w Obronie
Publicznej Służby Zdrowia
Deklaracja

Damien Millet i Eric Toussaint
Dekada globalizacji i oporu
(1999-2009)

Raport ONZ
Wpływ blokady ekonomicznej
na sytuację humanitarną Gazy

ARTYKUŁY

Antoni Wiesztort
Największa grabież w powojennej historii stolicy

Agnès Sinaï
Zmiany klimatyczne podsycają konflikty

Gilbert Achcar
Religia między wyzwoleniem a fundamentalizmem

KOMENTARZE I POLEMIKI

Tomasz Nowicki
Jak nie pomagać uchodźcom

Tadeusz Klementewicz
Kompradorzy znad Wisły

Tadeusz Klementewicz
Uwagi o „Dekadzie przełomu”
Michała Siermińskiego

Warto przeczytać

Stefan Zgliczyński
„Miasta śmierci”
pod butem Persaka

LMD - grudzień 2016

Martine Bulard
Pekin na zakręcie
LMD - kwiecień 2011

Janet Biel
Kobiety i natura, czyli
recydywa mistycyzmu

LMD - maj 2011

Loïc Wacquant
Anatomia nowej miejskiej biedy
LMD - czerwiec 2008

Michel Löwy
Krytyka postępu technologicznego
LMD - maj 2008

Serge Halimi
Europejskie zacietrzewienie

Doświadczenie jest bardzo kosztowną szkołą, niemniej istnieją głupcy, którzy w żadnej innej niczego nie umieją się nauczyć." Zmarły w 1790 r. Benjamin Franklin, który wynalazł piorunochron, nie mógł przewidzieć istnienia Unii Europejskiej… Tej, której doświadczenia również nie potrafią niczego nauczyć pewnych głupców.

Bezpośrednio konsultowane społeczeństwa zachodnie odrzucają wolny handel, ale Parlament Europejski uchwalił właśnie kolejny traktat o wolnym handlu – tym razem z Kanadą. Z zastosowaniem jego głównych postanowień nie będzie się czekać na ewentualną ratyfikację przez parlamenty państw członkowskich. Inne doświadczenie, które powinno nauczyć czegoś nawet zatwardziałych głupców, to sprawa Grecji. Wykrwawiona końskimi dawkami leków aplikowanych przez Eurogrupę, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, znów stoi ona u progu niewypłacalności. W jej kontuzjowane ciało nadal wbija się jednak źle wysterylizowane strzykawki oczekując, że prawica niemiecka postanowi wyrzucić ją z koszarowego szpitala zwanego strefą euro.

Jeśli komuś potrzeba jeszcze jednego przykładu, to może zań posłużyć sprawa budżetów socjalnych. W licznych państwach członkowskich Unii mnożą się wokół nich napięcia, ponieważ stają one na głowach, aby mniej płacić bezrobotnym czy nie leczyć cudzoziemców. W tym samym czasie wszystkie są zgodne co do tego, że należy zwiększyć kredyty na cele wojskowe, aby odpowiedzieć na… „zagrożenie rosyjskie", choć budżet obronny Rosji to niespełna jedna dziesiąta budżetu wojskowego Stanów Zjednoczonych.

Czyżby przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zdał sobie sprawę z tego, że takich priorytetów nie daje się obronić? Zainspirowany mądrością swojego przyjaciela François Hollande’a zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o powtórny mandat. W swoim czasie, przygotowując się do objęcia tego stanowiska, ostrzegł, że komisja, którą sformuje, będzie „komisją ostatniej szansy". Tymczasem w tej chwili poświęca on „kilka godzin dziennie planowaniu wyjścia pewnego państwa członkowskiego". Nic zatem dziwnego, że wzdycha: „To nie jest zawód, który ma przyszłość."

W 2014 r. Juncker, kandydat prawicy europejskiej, który dał się poznać jako obrońca luksemburskiego raju podatkowego, został przewodniczącym Komisji dzięki poparciu większości europosłów socjalistycznych. „Nie wiem, co nas różni", wyznał wtedy jego konkurent socjaldemokratyczny Martin Schulz. Z kolei Juncker przyznawał: „Schulz w bardzo dużym stopniu podziela moje poglądy." Ta sama bliskość ideowa wyjaśnia przebieg głosowania 15 lutego br. traktatu o wolnym handlu z Kanadą: większość europosłów socjaldemokratycznych głosowała w bloku z liberałami.

Jeśli chodzi o Grecję, to niemiecka odmowa dyskusji o – skądinąd nieznośnych – rozmiarach długu greckiego uzyskała poparcie rządu socjalistów francuskich. Z arogancją bliską fanatyzmowi sekundował temu przewodniczący Eurogrupy, holenderski laburzysta Jeroen Dijsselbloem [1].

W okresach wyborczych często mówi się o konieczności „przeorientowania" Unii Europejskiej. Zamiar taki jest godny uznania, ale pod warunkiem, że nauczono się czegoś w szkole… doświadczenia. Pozwala ono zidentyfikować tych, na których lepiej nie liczyć, jeśli chce się zaoszczędzić sobie rozczarowań na froncie, od którego zależy niemal wszystko inne.

tłum. Zbigniew M. Kowalewski


[1] Zob. Janis Warufakis, „Kapitulacja Grecji, klęska Europy", Le Monde diplomatique – edycja polska, sierpień 2015 r.

Współpraca wydawnicza
Biblioteka  LMD
Uszlachetniając przestrzeń

Czym jest gentryfikacja, w jaki sposób się rozwija oraz jak należy ją mierzyć? Odpowiedzi na te pytania kreśli Uszlachetniając przestrzeń - książka Łukasza Drozdy, będąca rzetelnym kompendium wiedzy o tym zjawisku, charakterystycznym dla współczesnej przestrzeni zurbanizowanej, a coraz bardziej widocznym również w Polsce.

Galeria książek

LMD  poleca
Czystki etniczne w Palestynie

W Czystkach etnicznych w Palestynie Ilan Pappé sięga do wydarzenia, bez którego nie można zrozumieć genezy izraelskiej okupacji Palestyny, a także charakteru najdłuższego konfliktu na Bliskim Wschodzie. Izraelski historyk pisze o Nakbie, brutalnej czystce etnicznej na 800 tys. ludzi, która stała się fundamentem państwa Izrael.

Galeria książek

LMD  poleca
Jean Ziegler

W Szwajcarii, złocie i ofiarach Jean Ziegler w bezpardonowy sposób rozprawia się z rzekomą „neutralnością” Szwajcarii podczas II wojny światowej. Opisuje też antysemityzm władz szwajcarskich (wydawanie na pewną śmierć uchodźców żydowskich), a także hipokryzję i zakłamanie szwajcarskich bankierów „piorących” przez całą wojnę hitlerowskie złoto zrabowane w podbitych krajach oraz podczas Holocaustu.

Galeria książek

Broszura o TTIP 

Pobierz broszurę autorstwa Johna Hilary'ego pt. "Transatlantyckie Partnerstwo w Dziedzinie Handlu i Inwestycji. Fundament deregulacji, atak na miejsca pracy, kres demokracji".

Archiwum na płycie DVD 

Płytę DVD ze stu numerami
Le Monde-diplomatique
(pliki PDF o wysokiej rozdzielczości)
można zamawiać pod adresem:
redakcja@monde-diplomatique.pl
w cenie 39 zł. Wysyłka gratis.

Książki i czasopisma naszego wy- dawnictwa są do nabycia w księgar- niach i Empikach lub do zamówienia bezpośrednio w redakcji.