Największy światowy miesięcznik społeczno-polityczny
NUMER BIEŻĄCY  ARCHIWUM   PRENUMERATA    BIBLIOTEKA   REDAKCJA    WYDAWNICTWO   KONTAKT
Spis treści numeru 02/144

luty 2018

  LMD na portalu Facebook

Wybrane artykuły
Tylko na stronie www

DOKUMENTY

Europejska Konferencja w Obronie
Publicznej Służby Zdrowia
Deklaracja

Damien Millet i Eric Toussaint
Dekada globalizacji i oporu
(1999-2009)

Raport ONZ
Wpływ blokady ekonomicznej
na sytuację humanitarną Gazy

ARTYKUŁY

Antoni Wiesztort
Największa grabież w powojennej historii stolicy

Agnès Sinaï
Zmiany klimatyczne podsycają konflikty

Gilbert Achcar
Religia między wyzwoleniem a fundamentalizmem

KOMENTARZE I POLEMIKI

Tomasz Nowicki
Jak nie pomagać uchodźcom

Tadeusz Klementewicz
Kompradorzy znad Wisły

Dariusz Zalega
Polityka horroru

Warto przeczytać

Jakub Sypiański
Nowa lewicowa postlewica?
Maj 2017

Stefan Zgliczyński
„Miasta śmierci”
pod butem Persaka

LMD - grudzień 2016

Martine Bulard
Pekin na zakręcie
LMD - kwiecień 2011

Janet Biel
Kobiety i natura, czyli
recydywa mistycyzmu

LMD - maj 2011

Loïc Wacquant
Anatomia nowej miejskiej biedy
LMD - czerwiec 2008

Serge Halimi
„Pożyteczni idioci” Pentagonu

W Waszyngtonie demokraci i republikanie zgodni są co najmniej wtedy, gdy chodzi o walkę z Rosją. Ich zdaniem Władimir Putin wątpi w determinację, z jaką Stany Zjednoczone są gotowe bronić swoich sojuszników i chce chronić swój autorytarny reżim przed zarazą demokratyczną i liberalną. Postanowił zatem napaść na Zachód, toteż, aby zapewnić pokój i demokrację, armia amerykańska i parlamentarzyści z obu partii postanowili kontratakować…

Najpierw armia amerykańska. Pentagon, odpowiadając na zamówienie Białego Domu, zakończył właśnie prace nad studium, w którym opowiada się za szczodrzejszym użyciem broni jądrowej [1]. Jest ona obecnie zbyt destrukcyjna na to, aby można było wyobrazić sobie jej użycie i nie odgrywa roli odstraszającej, więc należy ją znacznie zminiaturyzować i sprawić, aby można było posłużyć się nią w obliczu szerszego niż dotychczas wachlarza agresji. Również „niejądrowych": zniszczenia sieci komunikacyjnej, użycia „broni chemicznej, i biologicznej, cyberataków" itd.

W 2016 r. kandydat na prezydenta Donald Trump, kiepsko poinformowany o samych podstawach odstraszania, miał zapytać jednego ze swoich doradców: „Po co posiadamy broń jądrową, jeśli nie możemy się nią posłużyć?" [2] We wspomnianym studium Pentagon odpowiada na to na swój sposób. W obliczu „ambicji geopolitycznych" Rosji (ale również Chin) – moskiewskiego pragnienia „zmodyfikowania siłą mapy Europy" i „zakwestionowania ładu międzynarodowego, który nastał wraz z zakończeniem zimnej wojny" – Stany Zjednoczone powinny przystąpić bezzwłocznie do „modernizacji [swojej] broni jądrowej". Oczywiście po to, aby pozostać „wiernymi strażnikami wolności". To poświęcenie dla sprawy demokracji jest bezcenne, a raczej ma swoją cenę: jest nią potrojenie amerykańskiego budżetu wojskowego przeznaczonego na broń jądrową.

Taki alarmizm geopolityczny w służbie nowego wyścigu zbrojeń wywołałby w Stanach Zjednoczonych duży sprzeciw, gdyby nie to, że od roku coś, co uchodzi za lewicę amerykańską, uwzięło się, aby prezentować Trumpa jako moskiewską marionetkę [3] – i to do tego stopnia, że zmusza się go do dostaw broni dla Ukrainy (jego demokratyczny poprzednik na to się nie zgadzał) i zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Właśnie były wiceprezydent Joseph Biden ucieszył się z tego w artykule, którego tytuł od razu ujawnia wszystkie subtelności jego stanowiska. Brzmi bowiem tak: „Bronić demokracji przed jej wrogami. Jak stawić opór Kremlowi" [4].

W tej samej chwili senatorowie demokratyczni z komisji spraw zagranicznych opublikowali raport, w którym analizuje się „asymetryczny atak Putina na demokrację w Rosji i w Europie". Jeszcze bardziej oburzona niż zazwyczaj gwiazda dziennikarstwa Rachel Maddow, rzeczniczka „oporu" wobec Trumpa na kanale MSNBC , natychmiast to podchwyciła: „Nasz prezydent nie tylko nic nie zrobił, aby ugasić tę iskrę, ale przyglądał się, jak rosną płomienie!" Może ona spać spokojnie: Pentagon będzie potrafił nad nią czuwać.

tłum. Zbigniew Marcin Kowalewski


[1] A. Feinberg, „Exclusive: Here Is a Draft of Trump’s Nuclear Review. He Wants a Lot More Nukes", 11 stycznia 2018 r., na www.huffingtonpost.com

[2] MSNBC, 3 sierpnia 2016 r.

[3] Zob. S. Halimi, „DonaldTrump débordé par le parti antirusse", Le Monde diplomatique, wrzesień 2017 r.

[4] Foreign Affairs, styczeń-luty 2018 r.

Współpraca wydawnicza
Biblioteka alternatyw
Jan Toporowski

Kredyt i kryzys. Od Marksa do Minsky’go to przystępnie napisana próba nakreślenia rozwoju ekonomii finansowej w ciągu ostatnich 150 lat, a jednocześnie znakomite wprowadzenie do krytycznego myślenia o historycznych źródłach, naturze i konsekwencjach finansjeryzacji współczesnego kapitalizmu. Wśród bohaterów Toporowskiego znajdziemy m.in. Karola Marksa, Różę Luksemburg, Johna Maynarda Keynesa, Josefa Steindla, Michała Kaleckiego i Hymana Minsky’ego.

Galeria książek

Biblioteka  LMD
Andrzej Szahaj

Zebrane w tym tomie teksty traktują o współczesnym kapitalizmie, o jego polskiej odmianie oraz o zapomnianych wartościach, takich jak równość, empatia i solidarność. Andrzej Szahaj przekonuje, że zatrzymanie procesów degrengolady dzisiejszego kapitalizmu musi być ściśle związane z zatrzymaniem procesów degrengolady liberalizmu. Jego zdaniem tylko ponowne zbliżenie się liberalizmu do ideałów socjaldemokratycznych może uratować tę doktrynę przed ostateczną klęską. To niepopularny sąd wśród liberałów polskich, zainfekowanych złą tradycją liberalizmu spod znaku Hayeka i Friedmana, która okazała się ślepą uliczką.

Galeria książek

 LMD poleca
Filozofia i ruchy społeczne

Autorzy i autorki studiują postawiony w tytule książki problem w rozmaitych kontekstach, rozciągających się geograficznie od Rosji przez Europę Wschodnią i Zachodnią po Amerykę Łacińską, a czasowo od końca XIX do końca XX w. Prezentując różnorodne podejścia i rozmaicie rozkładając akcenty, wskazują na nierozerwalny związek historii idei i historii ruchów społecznych.

Galeria książek

Broszura o TTIP 

Pobierz broszurę autorstwa Johna Hilary'ego pt. "Transatlantyckie Partnerstwo w Dziedzinie Handlu i Inwestycji. Fundament deregulacji, atak na miejsca pracy, kres demokracji".

Archiwum na płycie DVD 

Płytę DVD ze stu numerami
Le Monde-diplomatique
(pliki PDF o wysokiej rozdzielczości)
można zamawiać pod adresem:
redakcja@monde-diplomatique.pl
w cenie 39 zł. Wysyłka gratis.

Książki i czasopisma naszego wy- dawnictwa są do nabycia w księgar- niach i Empikach lub do zamówienia bezpośrednio w redakcji.