Galeria książek       
Zapraszamy także
na strony katalogu
wydawnictwa
NUMER BIEŻĄCY  ARCHIWUM   PRENUMERATA    BIBLIOTEKA   REDAKCJA    WYDAWNICTWO   KONTAKT
LMD poleca
Kliknij miniaturkę, aby dowiedzieć się więcej na temat książki.
Biblioteka LMD
 Kliknij miniaturkę, aby dowiedzieć się więcej na temat książki.
John Bellamy Foster, Robert W. McChesney
Kryzys bez końca
Jak kapitał monopolistyczno-finansowy wywołuje stagnację i wstrząsy od Stanów Zjednoczonych po Chiny

Rzecz o współczesnych, światowych gospodarkach realnego kapitalizmu, w których monopolizacja i finansjeryzacja doprowadziła do permanentnego stanu stagnacji – kryzysu bez końca. Przejmujący opis i analiza wyzysku megakorporacji, których realna konkurencja ogranicza się do znajdowania coraz to nowych miejsc i sposobów eksploatacji siły roboczej – od Stanów Zjednoczonych po Chiny i Azję Południową.

 

"Autorzy starannie rozwijają przekonującą argumentację, że normalnym stanem realnie istniejących gospodarek kapitalistycznych – w rosnącym stopniu zdominowanych przez międzynarodowe megakorporacje, przy towarzyszącej temu finansjeryzacji – jest nie tyle wzrost, przerywany od czasu do czasu recesją, co stagnacja z rzadkimi, i coraz mniej prawdopodobnymi, okresami ożywienia. Stąd kryzys bez końca, nieograniczony zarówno w czasie, jak i przestrzeni, obejmujący również Chiny. I jest to kryzys, który – jeśli nie nastąpi radykalna zmiana kursu – prowadzi w kierunku katastrofy. To cenne studium warto uważnie przeczytać, przemyśleć i potraktować jako zachętę do działania."

-- Noam Chomsky

 

"W duchu znakomitej tradycji Paula Barana i Paula Sweezy’ego, Foster i McChesney łączą ponurą analizę z posępną prognozą, przypominając nam, że siła monopolistyczna zniknęła z podręczników, ale nie z prawdziwego życia."

-- James K. Galbraith

 

John Bellamy Foster (ur. 1953) – Redaktor miesięcznika "Monthly Review", profesor socjologii i wykładowca ekonomii politycznej na Uniwersytecie Oregonu. Napisał m.in.: The Faltering Economy (z Henrykiem Szlajferem, 1984), The Theory of Monopoly Capitalism (1986), Marx’s Ecology (2000), Naked Imperialism: The U.S. Pursuit of Global Dominance (2006), The Ecological Rift (z Brettem Clarkiem i Richardem Yorkiem, 2009), The Great Financial Crisis (z Fredem Magdoffem, 2009).

Robert W. McChesney (ur. 1952) – Profesor ekonomii politycznej mediów na Wydziale Komunikacji Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign. Napisał m.in.: Rich Media, Poor Democracy (2000), The Problem of the Media (2004), Communication Revolution (2007), The Political Economy of Media (2008).

 

Stron 386, cena 35 zł   (w tym 5% PTU)  

Książki wysyłamy po zamówieniu drogą elektroniczną pod adresem

redakcja@iwkip.org

lub w systemie przedpłat, po otrzymaniu przekazu pocztowego (przelewu) na kwotę odpowiadającą cenie zamówionych pozycji. Wysyłka GRATIS!

Bardzo prosimy o zaznaczenie tytułów i liczby zamawianych egzemplarzy.

Nasz adres:

Instytut Wydawniczy Książka i Prasa

ul. Twarda 60, 00-818 Warszawa,  tel. 22 624 17 27,  fax 22 625 36 26

Konto bankowe:

PL 44 1500 1777 1219 1033 3847 0000   (Santander Bank Polska Oddz. w Warszawie)