Największy światowy miesięcznik społeczno-polityczny
NUMER BIEŻĄCY  ARCHIWUM   PRENUMERATA    BIBLIOTEKA   REDAKCJA    WYDAWNICTWO   KONTAKT
Spis treści numeru 1/155

styczeń/luty 2019

  LMD na portalu Facebook

Wybrane artykuły

Stefan Zgliczyński
Wiosna nasza?

Przemysław Wielgosz
Może być tylko lepiej

Łukasz Moll
Michał Pospiszyl
Filozofia polityczna motłochu

Serge Halimi
Pierre Rimbert
Walka klas we Francji

Shoshana Zuboff
Pokemon go - wrota do kapitalizmu nadzoru

Tylko na stronie www

DOKUMENTY

Europejska Konferencja w Obronie
Publicznej Służby Zdrowia
Deklaracja

Damien Millet i Eric Toussaint
Dekada globalizacji i oporu
(1999-2009)

Raport ONZ
Wpływ blokady ekonomicznej
na sytuację humanitarną Gazy

ARTYKUŁY

Antoni Wiesztort
Największa grabież w powojennej historii stolicy

Agnès Sinaï
Zmiany klimatyczne podsycają konflikty

Gilbert Achcar
Religia między wyzwoleniem a fundamentalizmem

KOMENTARZE I POLEMIKI

Serge Halimi
Jak sięgnąć dna i kopać jeszcze głębiej

Serge Halimi
"Żółte kamizelki"
Kiedy wszystko wypływa na wierzch

Tadeusz Klementewicz
Kompradorzy znad Wisły

Warto przeczytać

Jakub Sypiański
Nowa lewicowa postlewica?
Maj 2017

Stefan Zgliczyński
„Miasta śmierci”
pod butem Persaka

LMD - grudzień 2016

Martine Bulard
Pekin na zakręcie
LMD - kwiecień 2011

Janet Biel
Kobiety i natura, czyli
recydywa mistycyzmu

LMD - maj 2011

Loïc Wacquant
Anatomia nowej miejskiej biedy
LMD - czerwiec 2008

Stefan Zgliczyński
Wiosna nasza?

Po spektakularnej zapaści partii Razem, która mimo dotacji budżetowej na działalność zdołała do siebie przekonać w ostatnich wyborach o połowę mniej wyborców niż przed trzema laty, Robert Biedroń wyrasta dziś na niekwestionowanego lidera polskiej lewicy. I to nie tej aparatczykowskiej spod znaku SLD (której sam zresztą był członkiem), ale tej społecznej, środowiskowej, zaangażowanej.

Założyciel i wieloletni prezes Kampanii Przeciw Homofobii, następnie aktywny poseł Ruchu Palikota i wreszcie popularny prezydent Słupska – to przypomina bardziej biogram lewicowej burmistrzyni Barcelony Ady Colau niż polityków PO czy PiS. Za swoją otwartość i bezkompromisowość zyskał, podobnie jak Jurek Owsiak, sympatię liberalnych mediów (których tak nie lubiło Razem) oraz całą armię krytyków i hejterów (znów podobnie jak Owsiak). No i co najważniejsze, stał się rasowym politykiem (w odróżnieniu od ukrywającego się Adriana Zandberga) – rozpoznawalnym, wyrazistym, a przede wszystkim obecnym.

Czy to wystarczy, żeby tak jak niegdyś Ruch Palikota stać się z miejsca trzecią siłą polityczną w kraju (najnowsze sondaże dają jego ugrupowaniu aż 14%!)? Tak, to możliwe. W odróżnieniu od Razem Biedroń jest otwarty na wszystkie środowiska okołolewicowe i okołoliberalne. Rozumie, że tylko w taki sposób i z wyrazistym przywództwem może w Polsce stworzyć partię zdolną powalczyć o mandaty poselskie – tak jak wcześniej udało się to Palikotowi i Kukizowi.

Pytanie, czy jego partia nie podzieli losu wspomnianych ugrupowań, czyli pospolitej zbieraniny od Sasa do Lasa, od hodowców zwierząt futerkowych do faszystów – nie wiadomo. Mimo że Biedroń deklaruje symetrię w dystansie do PiS i PO, to program jego ugrupowania przedstawiony na warszawskiej konwencji jest zdecydowanie antypisowski i to mnie przekonuje. Kolejnym ważnym pytaniem jest to, czy Wiosna nie odegra takiej roli jak w ostatnich wyborach parlamentarnych Razem, które odebrało głosy Zjednoczonej Lewicy (0,5%), pozbawiając obecny parlament przedstawicieli lewicy. Promowanie partii Biedronia w prawicowych i państwowych mediach (podobnie jak niegdyś Razem) wskazywałoby, że jej powstanie jest na rękę kierownictwu PiS. Bo Wiosna wyborców PiS-u nie obchodzi, a głosy może zabrać jedynie Koalicji Obywatelskiej i SLD. Oczywiście może też zmobilizować niegłosujących, zniesmaczonych i tych głosujących z zatkanym nosem na KO przeciw PiS-owi.

Jeśli jesienią potwierdziłby się dzisiejszy sondaż i Wiosna z kilkunastoprocentowym poparciem dostałaby się do parlamentu, byłaby to szansa na wspólne z liberałami zrobienie tego, co jeszcze niedawno wydawało się niewyobrażalne – odsunięcie od władzy PiS-u. To jasny scenariusz, za który trzymam kciuki. Niestety istnieje też inny – Biedroń urywa kilka procent antypisowskiej koalicji, wzmacniając tym samym PiS i utrwalając jego władzę na kolejne lata, a może i dekady.

Jestem przekonany, że Robert Biedroń, wyjątkowo inteligentny polityk, zdaje sobie sprawę z ryzyka, jakie podejmuje. To ryzyko, że może być jeszcze gorzej. Ale podjęcie go świadczy, że Biedroń ma to coś i że może mu się udać. Jeśli jednak mu (nam) się nie uda to miej nas Boże w opiece – wtedy brunatne błoto zaleje nas doszczętnie.

Współpraca wydawnicza
Sprawiedliwa elektronika
Sprawiedliwa elektronika
 LMD poleca
Jan Ratuszniak

Nowa Kobieta. Aleksandra Kołłontaj przedstawia losy wyjątkowej postaci, która w XX w. odegrała istotną rolę w przełomowych wydarzeniach historii Rosji, ZSRR i świata. Jednocześnie Kołłontaj to symbol rosyjskiego ruchu rewolucyjnego, emancypacji kobiet – jako że pełniła rolę ministra oraz ambasadora – ale też i współtwórczyni totalitarnego państwa, jakim był ZSRR. Jako dyplomatka broniła na arenie międzynarodowej zbrodniczej polityki Stalina. Również jej życie osobiste było nacechowane skrajnościami – nieudane małżeństwa, próba pogodzenia macierzyństwa oraz pracy, a także ostracyzm towarzyski wynikający z prowadzenia przez nią niestandardowego, jak na pierwszą połowę XX w., życia seksualnego.

Galeria książek

Biblioteka  LMD
Ugo Bardi

Ugo Bardi, naukowiec i pisarz, przedstawia w swojej książce porywającą historię procesu formowania się minerałów, stworzonych przez nie imperiów, wojen i cywilizacji, a także potężnego przemysłu, który rozwinął się w związku z nimi i który zdradza dziś pierwsze oznaki upadku, w miarę jak spadają jego zyski, a zwiększa się powodowane przezeń zanieczyszczenie. Książka ukazuje również ciemną stronę górnictwa: zniszczone krajobrazy, zanieczyszczone ekosystemy i wpływ na zmianę klimatu. Po tym, jak doszczętne splądrowaliśmy Ziemię, wkraczamy w nową epokę – którą Bardi, korzystający z badań największych ekspertów z dziedziny badań nad minerałami, opisuje z niezwykłą przenikliwością.

Galeria książek

Biblioteka  LMD
Siła i opinia

Kontrola myśli jest ważniejsza w krajach demokratycznych niż tam, gdzie władzę sprawują despoci lub junty wojskowe. Gdy panstwo odstępuje od stosowania przemocy, musi wynaleźć inne metody, które sprawią, że ciemne masy będą się trzymać z dala od spraw publicznych. Najdoskonalsze techniki urabiania przyzwolenia rozwinęły się w Stanach Zjednoczonych, ponieważ władza biznesu osiągnęła tu wyższy poziom zaawansowania, a jednocześnie istnieje tu szerszy zakres wolności, co czyni prymitywne i bezrozumne masy jeszcze groźniejszymi. Odwraca się ich uwagę emocjonalnie sugestywnymi uproszczeniami, marginalizuje się je i izoluje. Najlepiej byłoby, gdyby każdy siedział sam przed telewizorem i oglądał relacje sportowe, telenowele lub komedie oraz gdyby nie istniały żadne struktury organizacyjne pozwalające jednostkom o ograniczonych zasobach formułować poglądy w konfrontacji z innymi ludźmi, artykułować krytykę i tworzyć programy pozytywne, a następnie aktywnie je realizować.

Galeria książek

Broszura o TTIP 

Pobierz broszurę autorstwa Johna Hilary'ego pt. "Transatlantyckie Partnerstwo w Dziedzinie Handlu i Inwestycji. Fundament deregulacji, atak na miejsca pracy, kres demokracji".

Archiwum na płycie DVD 

Płytę DVD ze stu numerami
Le Monde-diplomatique
(pliki PDF o wysokiej rozdzielczości)
można zamawiać pod adresem:
redakcja@monde-diplomatique.pl
w cenie 39 zł. Wysyłka gratis.

Książki i czasopisma naszego wy- dawnictwa są do nabycia w księgar- niach i Empikach lub do zamówienia bezpośrednio w redakcji.